Dąb
Dąb czarny
Dąb czerwony
Jesion
Jesion thermo
Klon
Akacja parzona
Czereśnia

Podłogi z drewna

Podłogi drewniane zawsze kojarzone są z elegancją, wyszukanym stylem oraz ciepłem. W unikalny sposób ożywiają atmosferę we wszystkich wnętrzach. W zależności od rodzaju materiału budowlanego i metody ich wykończenia podłogi z drewna nadają wnętrzu charakter rustykalny, elegancki, a nawet egzotyczny.

Dąb, jesion, jesion thermo, klon, akacja, akacja parzona i czereśnia to najczęściej wykorzystywane, europejskie rodzaje surowców na podłogi z drewna. Dokonując wyboru materiału na podłogę najczęściej zwraca się uwagę na następujące cechy: zabarwienie oraz twardość, które powinny być dopasowane do przeznaczenia np. sypialnia, łazienka, hall.

Materiał o mniejszej twardości stosuje się na podłogi z drewna w pomieszczeniach o niewielkim natężeniu ruchu, np. w sypialniach. W korytarzach, salonach, miejscach publicznych oraz wszędzie tam, gdzie powierzchnie są poddane znacznym obciążeniom należy skorzystać z podłóg z drewna twardego.


     

Dąb
Dąb
Dąb
Charakterystyka:
Dąb (Quercus)stanowi blisko 600 gatunków drzew i krzewów występujących w różnych regionach Europy, Afryki Północnej, Ameryki Północnej oraz Azji. Określany jest mianem długowiecznego drzewa, które może dożyć nawet 1500 lat i osiągnąć wysokość 40 metrów.

Najczęściej wybieranym rodzajem drewna do produkcji podłóg jest materiał pochodzący z dębu szypułkowego. Jego drewno jest ciężkie i twarde, przy czym wykazuje wysoką odporność na działanie wody. Najczęściej wykorzystywany jest w budownictwie (podłogi, schody), stolarstwie i meblarstwie. Podłoga z drewna dębowego zazwyczaj odznacza się jasną paletą barw.

Występowanie: Europa, Afryka Północna, Ameryka Północna i Azja
Charakterystyka drewna: twarde i odporne na wodę
Kolor drewna: jasna paleta barw i bogata struktura

Dąb czarny
Dąb czarny
Dąb czarny
Charakterystyka:
Drewno dębowe poddane długotrwałemu działaniu wody czernieje, dając tzw. dąb czarny. Surowiec jest ceniony w meblarstwie i zdobnictwie.

Poddanie materiału zabiegowi tzw. "wędzenia" polegającego na długotrwałej obróbce chemicznej, pozwala na uzyskanie niepowtarzalnej ciemnej barwy.

Występowanie: Europa, Afryka Północna, Ameryka Północna i Azja
Charakterystyka drewna: twarde i odporne na wodę
Kolor drewna: ciemny

Dąb czerwony
Dąb czerwony
Dąb czerwony
Charakterystyka:
Dąb czerwony stanowi niezwykle interesującą odmianą dębu pospolitego. W potocznym języku często określany jest mianem dębu kanadyjskiego.

Cechą charakterystyczną jest kolor jego słoi, który ma dość wyraźne czerwone zabarwienie. To doskonały materiał na podłogi dla najbardziej wymagających klientów i stanowi ciekawą alternatywę pomiędzy bukiem, jesionem, a zwykłym dębem.

Występowanie: Europa, Afryka Północna, Ameryka Północna i Azja
Charakterystyka drewna: twarde i odporne na wodę
Kolor drewna: czerwonawa

Jesion
Jesion
Jesion
Charakterystyka:
To wyjątkowy gatunek drzewa, w Polsce jest to dzikie drzewo leśne. Zaliczany bywa do wyjątkowo cennych i szlachetnych gatunków rodzimych drzew liściastych. Jesiony często spotyka się w Europie oraz w Azji. Średnio osiąga wysokość 25-35 m, a w obwodzie dorasta do średnicy do ok. 100 cm. Najstarsze spotkane okazy osiągnęły wiek mniej więcej 300 lat. .

Drewno jesionu wykorzystywane jest przy produkcji mebli, okładzin, parkietu. Ponadto znajduje zastosowanie przy budowie łodzi, maszyn, pojazdów, wagonów i samolotów. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej twardości oraz wytrzymałości tego materiału. Ponadto odznacza się dekoracyjną strukturą słojów oraz piękną i jasną barwą z lekko zarysowanymi słojami. Występuje również w postaci parkietu przemysłowego.

Występuje również w postaci parkietu przemysłowego.

Występowanie: Europa, Azja
Charakterystyka drewna: drewno średnio twarde do sypialni
Kolor drewna: jasne lub jasno ciemne

Jesion thermo
Jesion thermo
Jesion thermo
Charakterystyka:
To wyjątkowo trwały i estetyczny materiał podłogowy, który występuje w kolorze przypominającym barwą odcienie bursztynu. Ten kolor jest uzyskiwany dzięki obróbce cieplnej drewna jesionu tradycyjnego.

Podłogi z drewna wytwarzane tą techniką poza walorami dekoracyjnymi, odznaczają się twardością oraz stabilnością. Dzięki unikalnej kolorystyce stanowią interesującą alternatywę dla gatunków egzotycznych.

Parkiet dostępny jest w odcieniu jaśniejszym - bursztynowym i ciemniejszym – koniakowym. Dostępny jest również w postaci parkietu przemysłowego.

Występowanie: Europa, Azja
Charakterystyka drewna: twarde odporne na wilgoć
Kolor drewna: bursztynowy lub koniak

Klon
Klon
Klon
Charakterystyka:
Drewno klonowe odznacza się jasnym kolorem i ciepłą barwą. Doskonale nadaje się do obróbki plastycznej z uwagi na swoją elastyczność oraz trwałość. Cechy te decydują o tym, że klon chętnie wykorzystywany jest też w przemyśle stolarskim.

Drzewa klonu zazwyczaj osiągają duże rozmiary. Na terenie naszego kraju można spotkać się z klonem zwyczajnym i jaworowym, zaś w strefie umiarkowanej na innych terenach klon występuje aż 120 odmianach. Coraz popularniejszy jest klon kanadyjski, który odznacza się zdecydowanie większą twardością niż nasz rodzimy odpowiednik.

Występowanie: Europa, Kanada
Charakterystyka drewna: średnio twarde
Kolor drewna: jasne

Akacja parzona
Akacja parzona
Akacja parzona
Charakterystyka:
To drzewo z rodziny mimozowatych, które posiada kolce i często określane jest mianem wiecznie zielonego. Najczęstszym terenem ich występowania są południowo-wschodnie regiony USA, a także Europa, rzadziej Afryka Północna, Azja, Australia, Nowa Zelandia i Ameryka Południowa.

Drewno akacjowe jest powszechnie uznawane za niezwykle wartościowe, z uwagi na dużą twardość, jak też wytrzymałość w obliczu zmian wilgotności. Te czynniki decydują o tym, że często wykorzystywane jest ono na ekskluzywne podłogi z drewna. Drewno akacjowe nadaje się zarówno na tradycyjny parkiet, jak i na deskę podłogową. Podłogi wykonane z tego materiału przywodzą na myśl, dzięki usłojeniu, rodzimy dąb polski, jednak różnią się od niego barwą, która jest bardziej oliwkowa. Unikalna kolorystyka w zestawieniu z wyraźnym usłojeniem tworzy niepowtarzalny efekt.

Akacja parzona powstaje w wyniku obróbki termicznej drewna akacjowego, tzw. parowaniu. Dzięki temu zabiegowi materiał zyskuje na głębi, dostojności i elegancji.

Występowanie: Ameryka Północna, Europa Środkowa
Charakterystyka drewna: twarde i odporne na wilgoć
Kolor drewna: oliwkowo-brązowy

Czereśnia
Czereśnia
Czereśnia
Charakterystyka:
Jest rodzajem szlachetnego drzewa z rodziny różowatych. Można je spotkać głównie na obszarze Europy i Azji Mniejszej. Największe okazy osiągają wysokość do 30 metrów.

Drewno czereśni to niezwykle szlachetny materiał budowlany i ceniony surowiec stolarski. Powstają z niego np. instrumenty muzyczne. Podłoga z drewna czereśni odznacza się pięknym i wyrazistym rysunkiem słoja oraz przyjemną i ciepłą barwą.

Występowanie: Europa, Azja
Charakterystyka drewna: miękki i wrażliwe
Kolor drewna: ciepła kolorystyka